Novotný Glass 2022. ALL RIGHTS RESERVED. | Vytvořil: Ondřej Pomykal a Studio Nordie

Novotny Glass Studio je malá rodinná sklárna nacházející se ve sklářském městě Nový Bor, 100 km severně od Prahy. Vybudoval ho světoznámý sklářský mistr Petr Novotný, když dle návrhu architekta Bořka Šípka přestavěl někdejší mateřskou školku na areál spojující přes skleněnou stěnu sklárnu s restaurací Huť (dříve Restaurant Ajeto) a muzeem moderního skla. Pod studiem se dále nachází brusírna a dílny, kde vzniká sklářské nářadí značky Novotny. Součástí areálu je i sklářská galerie s prodejem užitkového i uměleckého skla.

Srdcem hutě je plynem vyhřívaná sklářská pec se 4 pánvemi. Na každé pracuje každý den od 7 do 17 hodin při teplotě cca 1120 °C jedna „dílna“ složená z dvojice sklářů – mistra a pomahače. Každý vyrobený kus skla se musí vychladit, k tomu slouží stříbrné boxy okolo hutě, tzv. chladící pece neboli tamprovny. Na konci směny (fajrum) se chladící pece vypnou a teplota během noci postupně schází. Kdyby se sklo nechladilo, popraskalo by kvůli vnitřnímu pnutí.

Večer a v noci se o pec stará tavič, který naloží pánve surovinou na další den. Nepoužíváme sklářský kmen (písek, soda, potaš a vápenec), ale tavíme k tomu určené skleněné pelety splňující normy pro označení křišťálové sklo případně recyklujeme naše střepy. Při tavbě stoupá teplota až k 1400 °C.

Nejčastější produkcí poslední doby jsou repliky historického skla určené pro americký trh, často ale vyrábíme i součásti lustrů či různé užitkové sklo v menších sériích.

Aktuálně neumožňujeme návštěvu hutě. Prohlédnout si práci sklářů lze pouze z ochozu muzea.

Klienti

handmade
Nahoru